• Українська
  • English
#Energy
27 Жовтня 2022

Як ЄС позбувся газової залежності від РФ

Підготовлено: KSE Institute Sanctions Group
Редактори та співавтори: Катерина Рещук, редактор Forbes

Країни ЄС швидкими темпами скорочують обсяги імпорту газу з РФ. З початку повномасштабного вторгнення в Україну частка російського палива на європейському ринку впала у понад три рази – з 36% до 8,5%.

Про це йдеться у матеріалі аналітиків KSE Institute для Forbes Ukraine.

Як відзначають експерти, раптова зупинка «Північного потоку» не стала катастрофою для Європи, а радше є проблемою для самої Росії, яка втрачає позиції важливого постачальника газу для європейського континенту.

«Загальний об’єм поставок газу до країн Європи після припинення роботи «ПП» практично не змінився. За місяць до зупинки трубопроводу він складав в середньому 6883 млн куб. м на тиждень. У вересні цей щотижневий показник майже не змінився – 6 741 млн куб. м. Втрату російського трубопроводу європейські держави компенсували додатковим імпортом газу, зокрема з Норвегії.

Після зупинки потоку російська частка на газовому ринку Європи скоротилася з 12% до 8,5%. Для порівняння, частка норвезького газу у вересні склала 35%, зрідженого природного газу – 41,7%, а імпорт газу з Алжиру досяг позначки 10,4%. Росія зі своїми 8,5% стала другорядним і дуже незначним постачальником газу до Європи», – наголошується у публікації.

Аналітики KSE Institute переконані, що при додаткових зусиллях Європа вже цієї зими змогла би повністю відмовитися від російського палива. Передумови для такого рішення наявні: країни Євросоюзу наразі знизили попит на газ на 7,5% та рекордними темпами закачали до газосховищ вже понад 100 млрд куб. м газу, випереджаючи тогорічні показники на 8-9 тижнів.

«Насправді Європа може остаточно позбавити Москву енергетичної зброї, відмовившись від її газу. Можливості для цього є – потрібно скоротити споживання газу, наростити поставки з альтернативних джерел, збільшити власний видобуток та поповнити до максимального рівня запаси сховищ», – резюмують автори статті.

Посилання на статтю у Forbes

Контакти

Як ми можемо допомогти?