• Українська
  • English
#Chartbook
20 Грудня 2024

Економіка 🇷🇺 на кінець 2024 року: слабкий рубль, макроекономічні дисбаланси та ускладнене управління

Підготовлено: Бенжамін Хільгеншток, Юлія Павицька, Віра Іванчук
Редактори та співавтори:

KSE Institute опублікував Russia Chartbook за грудень “Економіка Росії на кінець 2024 року: слабкий рубль, макроекономічні дисбаланси та ускладнене управління”. Союзники України мають використати зростаючий фінансовий тиск в Росії та її обмежені макроекономічні резерви для посилення економічного й стратегічного тиску.

Рубль залишається під значним тиском девальвації, втративши попередню стабільність. Цієї осені падіння рубля прискорилося, і він знецінився на понад 50% відносно долара США та євро, а також послабився щодо інших основних валют. Основними чинниками цього є скорочення надходжень твердої валюти та санкції проти фінансових установ і Московської біржі.

Центральному банку Росії не вдається стримати інфляцію, незважаючи на підвищення ключової ставки на 1 350 базисних пунктів до 21%. У листопаді загальна інфляція склала 8,9% у річному вимірі, а базова інфляція – 8,2%. Серед ключових факторів – майже двозначне зростання заробітної плати, військові витрати, знецінення рубля та зростання кредитування приватного сектору на 61%, або майже $650 млрд, з середини 2022 року. У грудні Центральний банк, ймовірно, продовжить посилювати монетарну політику, а ринки очікують підвищення ставки ще на 200 базисних пунктів.

Зовнішнє середовище залишається переважно сприятливим для Росії, попри зниження цін на нафту. У листопаді ціна експорту російської нафти зменшилась до $64,4 за барель, а знижка до Brent залишилась на рівні нижче $10 за барель, що є найнижчим показником від початку повномасштабного вторгнення. Завдяки тіньовому флоту, який забезпечує 90% експорту сирої нафти морем, Росія отримала додаткові $9,4 млрд доходу за перші 11 місяців 2024 року. Ці надходження підтримали профіцит поточного рахунку на рівні $57,4 млрд за січень-листопад.

Росія не стикається зі значними обмеженнями у фінансуванні бюджету чи військових витрат. У січні–листопаді дефіцит федерального бюджету скоротився до 389 млрд рублів порівняно з 878 млрд за аналогічний період минулого року. Зростання доходів від нафти й газу на 26% та інших надходжень компенсувало на 24% вищі витрати. Щоб покрити дефіцит, Росія випустила 1,9 трильйона рублів внутрішнього боргу з грудня по сьогоднішній день через обмеженість макроекономічних резервів. Для залучення достатньої зацікавленості банків, Центральний банк запровадив схему РЕПО, забезпечивши майже 1,2 трильйона рублів ліквідності.

Контакти

Як ми можемо допомогти?