Російське психологічне товариство після 2022 року: служіння державі, формування ідеології, використання науки як інструменту пропаганди
KSE презентував новий звіт, присвячений діяльності Російського психологічного товариства (РПТ), найбільшої організації психологів у Росії, у період після 2022 року. Дослідження підготували психолог Ілля Полудьонний та експерти KSE Валерія Палій і Олена Гапак. Автори аналізують, як організація просуває наративи, що представляють війну Росії проти України як “справедливу” та “необхідну”, і поширює провійськову риторику серед молоді. Також у документі розглядається її співпраця з російською владою та організаціями, що підпадають під санкції.
РПТ демонструє тривожну лояльність до російського уряду. З 24 лютого 2022 року щонайменше 13 членів Президії товариства отримали державні нагороди, а двоє з них — Едуард Галазінський та Ігор Гайдамашко — публічно підтримали “спеціальну військову операцію” проти України, підписавши відповідне колективне звернення.
Товариство активно співпрацює з організаціями, що підпадають під санкції ЄС, зокрема з Фондом “Захисники Вітчизни” та Товариством «Знання». Деякі члени РПТ обіймають посади в цих організаціях, а інші, як-от віцепрезидент РПТ Юлія Шойгу, включені до санкційних списків.
Діяльність РПТ із військовослужбовцями переважно спрямована на представлення війни як справедливої та необхідної. Попри заяви про “допомогу людям”, РПТ співпрацює з учасниками так званої “спеціальної військової операції”, приховуючи й спотворюючи реальні наслідки війни. Організація систематично применшує ризики посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та інших наслідків для психічного здоров’я, спотворюючи наукові знання для підтримки державної пропаганди й заперечуючи серйозність впливу війни на російське суспільство.
Деякі члени Президії РПТ активно просувають провійськові наративи серед молоді, представляючи війну як оборонну. Вони інтегрують ці ідеї в освітні програми та співпрацюють з організаціями, як-от Фонд “Захисники Вітчизни” та «ЮнАрмія» (Молода армія), щоб нав’язати дітям мілітаристичну ідеологію. Така діяльність створює довгострокові загрози як для європейської безпеки, так і для психічного здоров’я дітей, фактично готуючи їх до участі в майбутніх конфліктах.
РПТ використовує міжнародну академічну співпрацю для просування власних інтересів. Взаємодіючи з міжнародною психологічною спільнотою, РПТ прагне легітимізувати свою діяльність і поширювати власні погляди та цілі в академічному дискурсі.
Діяльність Російського психологічного товариства, спрямована на формування провійськової ідеології та використання науки як інструменту пропаганди, потребує негайної уваги й оцінки з боку міжнародної наукової та професійної спільноти.