• Українська
  • English
#Chartbook
28 Січня 2025

Економіка 🇷🇺 на початку 2025 року: економічні вразливості, вичерпані макроекономічні резерви, але без ознак негайної кризи

Підготовлено: Бенжамін Хільгеншток, Юлія Павицька
Редактори та співавтори:

KSE Institute опублікував Russia Chartbook за січень “Економіка Росії на початку 2025 року: економічні вразливості, вичерпані макроекономічні резерви, але без ознак негайної кризи”. Союзники України мають дотримуватися скоординованого та системного підходу до виявлення економічних вразливостей Росії, які ще більше ускладнять її здатність управляти економікою.

Зовнішнє середовище у 2024 році залишалося переважно сприятливим для Росії: профіцит поточного рахунку склав $53,9 млрд, дещо перевищивши показник $50,1 млрд у 2023 році. Водночас у другому півріччі профіцит суттєво скоротився, знизившись до $12,6 млрд з $41,3 млрд у першому півріччі. Імпорт товарів у другому півріччі зріс на $19 млрд, тоді як дефіцит послуг і трансфертів доходів збільшився на $5 млрд кожен. Експорт нафти і газу зріс на 2%, додавши $6 млрд завдяки вищим цінам, однак експорт інших товарів зменшився на 7%, що призвело до втрати $13 млрд.

Дефіцит федерального бюджету у 2024 році склав 3,5 трлн рублів, що еквівалентно 1,7% ВВП або приблизно $39 млрд. Це відповідає дефіциту попередніх двох років у рублевому еквіваленті. Доходи від нафти, газу та інших секторів зросли на 26% проти показників 2023 року, що допомогло компенсувати збільшення видатків на 24%. Незважаючи на це, річний дефіцит значно перевищив заплановані 1,6 трлн рублів. У грудні дефіцит у розмірі 3,1 трлн рублів був профінансований завдяки переказу на суму 1,3 трлн рублів із Фонду національного добробуту та випуску внутрішнього боргу на 2 трлн рублів, підтриманого схемою РЕПО від Центрального банку.

Макроекономічні резерви Росії залишаються під тиском. Ліквідні активи Фонду національного добробуту скоротилися до 3,8 трлн рублів, що на 60% менше, ніж у лютому 2022 року. Оскільки запаси твердої валюти були вичерпані до кінця 2023 року, у грудні Росія продала активи, номіновані в юанях, та золото для покриття дефіциту бюджету. За поточними цінами та обмінними курсами ліквідні активи фонду оцінюються у $37,5 млрд, що наближає їх до повного виснаження для фінансування потреб бюджету. Водночас приблизно $340 млрд резервів Центрального банку залишаються знерухомленими через санкції, що суттєво обмежує можливості монетарної політики. При цьому місцезнаходження приблизно 85% цих активів ідентифіковано.

Російська економіка стикається з серйозними слабкостями, проте поки не перебуває у стані негайної кризи. Зростання ВВП у 2024 році оцінюється на рівні близько 3,5%, що відповідає показникам 2023 року. Основними чинниками цього зростання стали збільшення державних витрат на війну, активне надання кредитів приватному сектору та напружена ситуація на ринку праці. Однак ці фактори, а також постійне знецінення рубля призвели до того, що в грудні інфляція зросла до 9,5% у річному вимірі. Незважаючи на значне підвищення облікової ставки Центральним банком на 1 350 базисних пунктів з середини 2023 року, інфляція залишається високою через порушення механізмів монетарної політики.

Контакти

Як ми можемо допомогти?