Зовнішні умови стають більш сприятливими для Росії, фіскальна ситуація не обмежує здатність вести війну
KSE Institute опублікував квітневий Russia Chartbook “Зовнішні умови стають більш сприятливими для Росії, фіскальна ситуація не обмежує здатність вести війну”. Зовнішнє середовище для Росії покращується, а зростання доходів бюджету від експорту нафти і газу допомагає зменшити фіскальний тиск. Хоча санкції послабили макроекономічну стабільність у 2023 році, у найближчі місяці необхідно вжити додаткових заходів, щоб перешкодити Росії вести агресивну війну в Україні.
Зовнішнє середовище стає більш сприятливим, оскільки Росія отримує вигоду від вищих світових цін на нафту. У березні 2024 року профіцит торгового балансу збільшився більш ніж удвічі – до $16,8 млрд порівняно із середнім показником січня-лютого у $7,3 млрд. Водночас профіцит поточного рахунку збільшився з $4,2 млрд у середньому за січень-лютий до $13,4 млрд у березні. Якщо поточні тенденції залишаться незмінними, приплив іноземної валюти може перевищити $100 млрд у 2024 році порівняно з $51 млрд у 2023 році. Це дозволить Росії розширити можливості для управління економікою та забезпечити подальше ведення війни в Україні.
У березні доходи Росії від експорту нафти склали $17 млрд завдяки стабільним обсягам експорту (падіння експорту нафтопродуктів на 7% було компенсовано зростанням поставок сирої нафти на 6% у березні порівняно з лютим). Бюджетні надходження від нафти та газу зросли завдяки вищим цінам на нафту, послабленню рубля та податковим змінам (+79,1% порівняно з першим кварталом 2023 року). Крім того, економічне зростання, зумовлене військовим фіскальним стимулом, сприяло зростанню доходів, що не пов’язані з нафтогазовою галуззю (+43,2% порівняно з першим кварталом 2023 року) та збільшенню видатків (+20,1% порівняно з першим кварталом 2023 року). У першому кварталі 2024 року дефіцит бюджету становив 0,8 трлн рублів, і фіскальний тиск, ймовірно, залишатиметься помірним.
Більш сприятливі зовнішні умови та фіскальні стимули свідчать про те, що енергетичні санкції не є настільки ефективними, як у першому півріччі 2023 року. Дотримання цінових обмежень є слабким, оскільки вартість ключових сортів російської нафти значно перевищує поріг у $60 за барель. У першому кварталі 2024 року середня ціна нафти Urals становила $66 за барель, а зараз вона складає ~$78 за барель, тоді як на ESPO вона зросла з $76 за барель до $85 за барель. Правозастосування стикається з проблемами через невирішеність питань, пов’язаних з інформацією про ціни, що надається через систему атестації. Крім того, здатність Росії розширювати та утримувати свій тіньовий флот, незважаючи на нещодавнє санкціонування суден з боку OFAC, підриває ефективність чинних енергетичних санкцій.
Завдяки покращенню фіскальної ситуації Росія цього року суттєво не покладалась на фінансування з Фонду національного добробуту, а внутрішні запозичення залишились стабільними. Хоча через санкції центральний банк позбавлений доступу до резервів на суму понад $300 млрд, сприятлива зовнішня ситуація сприяла зниженню тиску на рубль, що призвело до зменшення темпів інфляції. Як наслідок, центральний банк не мав потреби переходити до більш жорсткої монетарної політики останнім часом. Завдяки цьому вдалося забезпечити достатній рівень ліквідності економіки.
Щоб підірвати здатність Росії вести війну, союзники України повинні посилити санкції і надалі ретельно контролювати їх дотримання.