Центробанку РФ складно стримувати інфляцію; знецінення рубля вказує на його слабкість
KSE Institute опублікував Russia Chartbook за листопад “Центробанку РФ складно стримувати інфляцію; знецінення рубля вказує на його слабкість”. Союзники України повинні скористатись економічною вразливістю Росії для послаблення її зовнішнього середовища та зменшення доходів від продажу нафти, що фінансують війну в Україні.
Російський рубль зазнає значного тиску, різко втрачаючи вартість після періоду відносної стабільності. Протягом кількох останніх тижнів він перетнув ключову позначку у 100 рублів за долар США, досягнувши найвищого рівня з початку 2022 року. Загалом рубль втратив 52% своєї вартості відносно долара та 47% відносно євро, демонструючи подібні втрати й щодо інших валют.
Знецінення рубля в поєднанні з витратами, пов’язаними з війною, стрімким зростанням кредитування та напруженим ринком праці з майже двозначним підвищенням заробітної плати, призвело до високої інфляції в Росії. Центральний банк підвищив ключову ставку на 1 350 базисних пунктів до 21%, але не зміг стримати її зростання. У жовтні загальна інфляція досягла 8,5% у річному вимірі, а базова інфляція склала 8,2%. Подальше посилення монетарної політики очікується у грудні.
Однак зовнішнє середовище залишається загалом сприятливим. У жовтні середня ціна експорту російської нафти зросла до $65,7 за барель на тлі підвищення світових цін, а знижка до Brent впала нижче $10 за барель, що є найнижчим показником від початку повномасштабного вторгнення. Завдяки тіньовому флоту, який забезпечує 85% експорту сирої нафти морем, Росія отримала майже $9 млрд додаткових доходів за перші десять місяців 2024 року. Профіцит поточного рахунку за січень-жовтень сягнув $58,1 млрд, що на 31% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Незважаючи на це, чистий приплив іноземної валюти від торгівлі залишається низьким.
Росія не стикається з серйозними обмеженнями у фінансуванні свого бюджету чи військових витрат. У січні-жовтні 2024 року дефіцит федерального бюджету становив 221 мільярд рублів, що значно менше за понад 1 трильйон рублів у аналогічний період минулого року. Це стало можливим завдяки зростанню доходів від нафти та газу на 32% і інших доходів на 27%, що компенсувало збільшення витрат на 24%. Росія, ймовірно, досягне цільового показника дефіциту бюджету в 2,1 трильйона рублів. Сприятливі фінансові умови також дозволять збільшити військові витрати в 2025 році на 25% до 13,5 трильйона рублів (приблизно $140 млрд).