• Українська
  • English
#PublicSpeech
11 Березня 2024

Cвідчення щодо використання американських технологій у російському озброєнні

Підготовлено: Еліна Рибакова
Редактори та співавтори:

Еліна Рибакова, директор з міжнародних програм Київської школи економіки та віцепрезидентка KSE, виступила на слуханнях Постійного підкомітету з розслідувань при Комітеті Сенату з питань внутрішньої безпеки та урядових справ США на тему “Американські технології, що підтримують війну Росії в Україні”. Вона надала докази та політичні рекомендації, які мають на меті припинити потік критично важливих компонентів до Росії.

Росія значною мірою залежить від критично важливих компонентів для підтримки своєї військової промисловості. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) України задокументувало майже 2800 іноземних компонентів, знайдених у російській військовій техніці, знищеній або захопленій на полі бою. Фактично, 95% поставок здійснювалось виробниками з країн коаліції, причому понад 70% припадає на компанії, що базуються в США.

“Незважаючи на прагнення Росії до диверсифікації, її військова промисловість в переважній більшості залежить від критично важливих компонентів зі США і країн коаліції, що забезпечує можливість тиску на Росію шляхом посилення експортного контролю”, – зазначає Еліна Рибакова.

Більш активні дії та посилена увага є вкрай необхідними, оскільки Росія продовжує імпортувати значні обсяги високопріоритетного обладнання для ведення бойових дій. Зокрема, за перші десять місяців 2023 року російський імпорт товарів військового призначення сягнув $8,77 млрд – лише на 10% менше, ніж у досанкційний період, згідно з дослідженням KSE Institute та Міжнародної робочої групи Єрмака-Макфола щодо санкцій проти Росії.

Водночас більш ефективний експортний контроль вимагатиме посилення корпоративної відповідальності, вдосконалення діяльності Бюро промисловості та безпеки (BIS), застосування фінансових санкцій, виявлення та протидії посередникам з третіх країн, усунення прогалин в сфері експортного контролю та покращення багатосторонньої співпраці. Боротьба з ухиленням від дотримання експортного контролю має вирішальне значення для стримування російської агресії та зміцнення довіри до нашої економічної державності.

Еліна Рибакова запропонувала 6 політичних рекомендацій для розгляду Конгресом щодо обмеження доступу Росії до критично важливих компонентів:

• зміцнювати інституції та збільшувати фінансування американських установ з експортного контролю;

• посилювати корпоративну відповідальність, залучати приватний сектор і стимулювати дотримання відповідності;

• використовувати потенціал нашої фінансової галузі у світовій торгівлі для забезпечення кращого дотримання експортного контролю;

• усунути прогалини в режимі експортного контролю, уніфікувати обмеження між юрисдикціями країн коаліції та запровадити чіткі процедури ліцензування;

• протидіяти мережам, що використовують треті країни для обходу обмежень, та вирішити проблему залучення посередників у Китаї, Туреччині та ОАЕ;

• покращувати багатосторонню співпрацю та заохочувати союзників до реформ, спрямованих проти порушників.

Переглянути повну версію слухання та ознайомитися зі свідченнями Еліни Рибакової ви можете за посиланням: https://cutt.ly/DwNUpiMJ

Контакти

Як ми можемо допомогти?